Film na wesele nagrywany kamerą czy aparatem DSLR ?

Jeszcze dziesięć lat temu, filmowanie wesel odbywało się głównie za pomocą kamer. Dopiero w roku 2010 nastąpił swoisty przełom. Wówczas pojawiły się pierwsze lustrzanki, które poza możliwością robienia zdjęć, umożliwiały także nagrywanie krótkich sekwencji wideo. Krótkich bo na początku – jedynie do 10 minut. Tak rozpoczęła się nowa era w amatorskim filmowaniu, a filmowanie lustrzankami stało się standardem. Dlaczego tak się stało, i dlaczego zadajemy pytanie: kamerą czy aparatem? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Największą zaletą którą zyskuje para młoda otrzymując nagranie zrealizowane aparatem lub dwoma (lustrzankami) to jakość obrazu. Wcale nie chodzi tutaj o format HD czy 4k, ponieważ to także stało się już standardem. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o stricte filmową głębię ostrości oraz plastykę obrazu, porównywalną do seansów filmowych wyświetlanych w kinie.

Ta głębia i plastyka obrazu, nie osiągalna była w zadowalającym stopniu podczas nagrywania kamerą, i nie osiągalna była w ogóle – dla budżetu przeciętnej firmy.

Efekt bokeh i jego miękka plastyka, osiągany jest dzięki zaawansowanym konstrukcjom obiektywów fotograficznych. Dodatkowo aparaty DSLR posiadają możliwość rejestracji obrazu o szybkości 25 klatek na sekundę, czyli dokładnie tyle samo przy jakich realizowane są profesjonalne komercyjne produkcje filmowe, jakie możecie zobaczyć np w serwisie Netflix lub w kinie.

Co z tą kamerą ?

Czy oznacza to, że kamery zupełnie odeszły już do lamusa w przypadku realizacji filmów ślubnych? Absolutnie nie! Kamera jest doskonałym wyborem dla tych par, które oczekują równie wartościowej pamiątki ze ślubu i wesela, ale nie potrzebują nazwijmy to „hollywodzkiego” obrazu jak i dynamicznego montażu filmu.

Nagranie kamerą oferuje film jak najbardziej poprawny i treściwy – w formie typowego reportażu. Kamerzystów nagrywających kamerami jest wciąż sporo, skoro tak jest oznacza to, że nie każdy oczekuje od filmu z wesela tego samego. Wpływ na to ma też zapewne cena. Film realizowany kamerą wymaga mniej nakładu pracy, zarówno podczas nagrywania jak i postprodukcji. W przypadku lustrzanek pracy jest sporo więcej, zazwyczaj potrzebnych jest dwóch operatorów. Do tego dochodzą również dynamiczne teledyski ślubne, nad którymi trzeba poświęcić sporo więcej czasu, niż w przypadku materiału nagranego kamerą. To wszystko ma wpływ na cenę usługi.

Cena usługi za film realizowany kamerą, jest przeciętnie o połowę niższa niż za film nagrywany aparatem.

Co więc wybrać do realizacji ślubu i wesela, kamerę czy aparaty ?

Zdecydowana większość par młodych mimo wyższej ceny, wybiera film nagrywany lustrzankami. Filmowa plastyka obrazu, dynamiczny montaż oraz ujęcia podczas prezentacji, nie dadzą się nie zauważyć. Dodatkowego smaczku dodaje fakt nagrywania na dwa aparaty, różnych ujęć w tym samym czasie. Jeśli więc zależy Wam na nowoczesnym filmie, pięknym kinowym obrazie oraz dynamice w filmie – wybierzcie lustrzanki.

Jeśli wystarczy Wam film w formie klasycznego reportażu ślubnego, w którym wydarzenia przedstawione są bardziej na spokojnie – wybierzcie film nagrywany kamerą. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydajcie podczas swojej podróży poślubnej.