Czy wesele w piątek to dobry pomysł ?

piątek czy sobota na wesele

Jeszcze niedawno w Polsce głównym dniem do organizowania ślubu była sobota. Jak wygląda to obecnie i czy wesele w piątek jest dobrym pomysłem na organizację uroczystości ? W tym artykule odpowiem na to pytanie.

Sobota to główny i najczęstszy dzień wybierany przez pary młode na organizację wesela. Wynikało to z tradycji ale również z tego, że jest to dla większości dzień wolny od pracy. Jednak w ostatnim coraz częściej śluby organizowane są również w piątek, rzadziej w niedzielę. Sezon na zawieranie małżeństw trwa od kwietnia do października, a więc nieco więcej niż pół roku. Mamy więc do dyspozycji około 28 sobót. W dużych miastach takich jak Poznań czy Warszawa, gdzie przyszłych nowożeńców jest znaczna ilość – brakuje po prostu wolnych terminów. Z tego względu młodzi ludzie decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w piątek i stało się to już powszechne.

Jedyną rzeczą – na nie, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że piątek jest dniem pracującym, a więc goście nie będą w pełni wypoczęci i zrelaksowani, tak jak byliby w przypadku soboty. O tym jak temu zaradzić dowiecie się na końcu tego artykułu. To chyba jedyny minus organizowania wesela w piątek. Reszta to już tylko pozytywy.

Jakie korzyści odniesiecie organizując wesele w piątek zamiast w sobotę ?

Termin termin i jeszcze raz termin! Tak,terminy rezerwacji sali na wesele są niestety kuriozalnie długie. ( 2020 r.) Nie rzadko rezerwacji dokonać trzeba na 2- 3 a niekiedy nawet przy bardziej popularnych salach – 4 lata do przodu. Jeśli więc nie chcecie tyle czekać bo jest w Waszej okolicy problem z salą – to pozostają Wam dwa rozwiązania.

Pierwsze to pozostanie przy sobocie i poszukanie sali na wesele w innej okolicy – tutaj trzeba wziąć pod uwagę ewentualny dłuższy dojazd od kościoła na salę, a jeśli byłoby naprawdę daleko, rozważyć ślub np. o godzinę wcześniej niż wstępne założenie.

Drugie rozwiązanie to organizacja wesela w piątek, tu z terminami powinno być sporo łatwiej. Dzięki temu możecie zorganizować wesele w swoim ulubionym domu weselnym znacznie szybciej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziecie mieli również dłuższy staż małżeński.

Imprezy organizowane w piątki, cieszą się mniejszą popularnością. Z uwagi na to możecie odnieść kolejną korzyść – tym razem finansową. Restauracja organizująca przyjęcie weselne, może zaproponować niższe stawki . Już 10 % upustu przy średniej wielkości weselu (90-110 osób), pozwoli Wam zaoszczędzić odczuwalną kwotę którą możecie wykorzystać np: w swojej podróży poślubnej. Ale to nie wszystko – piątek i rabaty tyczą się również Waszej oprawy muzycznej. Tak samo jak w przypadku sal, raczej na 100% otrzymacie lepszą cenę za zespół lub dj. Piątek podobnie jak z lepszą dostępnością sal, tyczy się także zespołów oraz dj.

Kolejną rzeczą która może cieszyć – tutaj w przypadku płci pięknej, to łatwiejszy i mniej napięty dostęp do usług fryzjerki czy kosmetyczki.

Wesele w piątek, to także dłuższy odpoczynek i czas dla Was oraz Waszych bliskich. Zakładając że organizujecie poprawiny – przypadną one na sobotę. Nie rzadko bywa tak, że impreza na poprawinach jest równie udana jak ta w dniu ślubu. Bez względu na to czy organizujecie ją w domu czy w restauracji. Wasi goście mając w perspektywie wolną niedzielę, chętniej na poprawiny przybędą i oddadzą się wspólnemu biesiadowaniu.

Na co warto zwrócić uwagę organizując wesele w piątek?

Tak jak wspomniałem na wstępie, ludzie w piątki zazwyczaj pracują, warto wziąć to pod uwagę i z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o tym fakcie i chociażby o możliwych korkach na drodze. Najlepiej zrobić to już na etapie wręczania zaproszeń na ślub. Wzięcie dnia wolnego dla niektórych gości też nie powinno stanowić większego problemu – zwłaszcza tych z najbliższej rodziny. W końcu na wesela nie chodzi się co miesiąc, tylko raz na jakiś czas. No chyba, że… jest się fotografem lub kamerzystą. Jako ciekawostkę na koniec powiem Wam jeszcze, że wesela u naszych sąsiadów w Niemczech odbywają się przez cały tydzień – od poniedziałku do niedzieli. A Wy, czy wyobrażacie sobie swoje wesele np: w poniedziałek ? 🙂