Czy na weselu muszą być podziękowania dla rodziców?

podziękowania dla rodziców na sali

Zgodnie z tradycją na polskich weselach, przed lub po oczepinach para młoda składa podziękowania swoim rodzicom. Są to podziękowania za trud włożony w wychowanie, za miłość oraz dobre wychowanie. Jednak czy zawsze na weselu muszą być podziękowania dla rodziców, i czy jest to obowiązkowe ?

Podczas podziękowań, nowożeńcy wręczają swoim rodzicom kwiaty, oraz drobne upominki. Całość uwieńczona zostaje tańcem pary młodej z rodzicami, którzy znajdują się w środku koła tworzonego przez gości. Wszyscy trzymają się za ręce słuchając zazwyczaj piosenki „Cudownych rodziców mam”. Po zakończeniu utworu, odśpiewane zostaje 100 lat dla rodziców. Czasami podziękowanie poprzedzone jest oficjalnym przemówieniem pary młodej a dopiero później wręczenie bukietu kwiatów i prezentów.

Czy podziękowaniom dla rodziców zawsze towarzyszyć musi taniec z rodzicami w otoczeniu gości ? Z pewnością nie jest to konieczne, można również podziękować dyskretnie, bez oficjalnej przemowy oraz bez tańca, a zaraz po podziękowaniach przejść do następnego etapu wesela np oczepin.

Jakie przesłanki powinny skłaniać Was do podziękowań rodzicom na sali?

  • Jeśli czujecie potrzebę zrobienia tego uroczyście przy wszystkich gościach i będziecie czuć się przy tym komfortowo.
  • Jeśli macie dobre relacje z rodzicami.

Czy jednak podziękowania dla rodziców w trakcie wesela są obowiązkowe ? Absolutnie nie! Nie rzadko przecież jest tak, że podziękowania dla rodziców to bardzo wzruszająca i emocjonująca chwila. Zarówno dla pary młodej jak i samych rodziców. Jeśli z jakiś powodów chcecie te chwile zachować tylko i wyłącznie dla siebie – zróbcie to i podziękujcie rodzicom gdzie indziej.

Kiedy i gdzie najlepiej podziękować rodzicom jeśli nie na weselu ?

Podziękowania dla rodziców bez udziału gości można zrobić w domu, najlepiej zaraz po błogosławieństwie. Kiedy rodzice pobłogosławią Was na nową drogę życia. Miejcie wcześniej wszystko przygotowane. Bukiety kwiatów, drobne upominki oraz to co chcecie im przekazać w tym wyjątkowym momencie.

Dodatkową opcją którą możecie wziąć pod uwagę to zrobienie podziękowań dla rodziców wcześniej przed weselem, lub na spokojnie po weselu. Jak i gdzie można to zorganizować ? Najlepiej zaprosić rodziców na wspólną kolację do wybranej restauracji. Mogłaby być to np kolacja w formie niespodzianki lub też wspólny niedzielny obiad, gdzie na spokojnie bez świadków w rodzinnej atmosferze, moglibyście przekazać im to co chcecie.

Bywa również i tak, że z różnych powodów Wasi rodzice nie są już razem, ponieważ się rozwiedli. Jeśli relacje między nimi nie są dobre, zawsze możecie podziękować im wcześniej, każdemu z osobna. Wytłumaczcie im dlaczego robicie to właśnie w taki sposób – z pewnością Was zrozumieją.

To jaką decyzję podejmiecie zależy tylko od Was, i powinna być podyktowana Waszym subiektywnym odczuciem.